Rusztowanie fasadowe model PUM – wymiarowo porównywalne do systemu Plettac
Rusztowanie fasadowe typ PIONART - model PUM (wymiarowo zgodne z rusztowaniem Plettac) poddane zostało obliczeniom statycznym (w zestawach typowych do wysokości 60 m), wykonanym przez długoletnich pracowników wydziału Budownictwa Politechniki Lubelskiej i z powodzeniem przeszło badania laboratoryjne w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie i Instytucie Bezpieczeństwa Pracy w Pradze, a następnie otrzymało certyfikat bezpieczeństwa B nr B/020/23 i certyfikat nr Z/002/014/23.
Rusztowanie składa się głównie z komponentów stalowych trwale zabezpieczonych antykorozyjnie poprzez cynkowanie ogniowe.
Cechy charakterystyczne najważniejszych komponentów:
Rama
Na stojaki ram stosujemy rury ze stali w gat. S355JRH o znacznie podwyższonych parametrach wytrzymałościowych (granica plastyczności na poziomie 460 – 470 MPa). Dzięki wykorzystaniu tak dobrego materiału, możliwe jest zastosowanie rur o grubości ścianki 2,7 mm, na co pozwala najnowsza norma europejska dotycząca rusztowań: PN-EN 12810-1:2010.
Rama w opisywanym wykonaniu jest lżejsza o około 2 kg i posiada lepsze parametry niż tradycyjna, wykonana ze stali S235JRH.
Najbardziej charakterystycznym rozwiązaniem w ramie jest zastosowanie profilowanych, wykonanych z pręta ciągnionego sworzni do połączenia ramy z pomostami, co umożliwia m.in. szybki montaż i demontaż pomostów.
Pomost stalowy
Dzięki zastosowaniu technologii profilowania rolkowego i materiału o odpowiednich parametrach, uzyskano specjalny kształt pomostu z warstwą antypoślizgową, charakteryzujący się dużą sztywnością i wytrzymałością, przy stosunkowo niskiej masie. Pomosty posiadają uchwyty ułatwiające montaż na rusztowaniu.
Pomost komunikacyjny
Komunikacja pionowa na rusztowaniu możliwa jest dzięki zastosowaniu aluminiowo-sklejkowych pomostów komunikacyjnych z włazem i drabinką. Do produkcji pomostów stosujemy wodoodporną, antypoślizgową sklejkę z jednostronnym odciskiem siatki (certyfikat zgodności z normą DIN 68705, certyfikat klasy emisji E1). Zastosowanie gładkiego profilu aluminiowego zabezpiecza pomosty przed uszkodzeniem pasami podczas transportu.
Poręcze
Poręcze wykonujemy z rury o średnicy 38 mm i grubości ścianki 1,8mm w gatunku S235. Technologia wykonania obejmuje zagniatanie końcówek rur i okrawanie na wymiar przy użyciu pras mimośrodowych, a następnie cynkowanie ogniowe, które jako jedyna metoda zabezpieczenia antykorozyjnego gwarantuje trwałą ochronę (nie produkujemy poręczy z rur ocynkowanych galwanicznie!).
Ponadto system obejmuje wszystkie wymagane przepisami komponenty standardowych zestawów oraz szereg dodatkowych komponentów, takich jak np. konsole, ramy przejściowe, ramy uskokowe czy dźwigary kratowe, których zastosowanie pozwala na montaż również w przypadku skomplikowanego rzutu czy bryły budynku.